Czy Wikipedia jest źródłem, z którego powinien korzystać copywriter?
Z okresu studiów pamiętaj już niewiele. Jednak w mojej pamięci trwale zapisała się pewna wypowiedź mojego promotora: „Wikipedia nie jest źródłem naukowym. Wikipedia nie może się znaleźć w spisie bibliograficznym pracy magisterskiej, ani nawet zaliczeniowej”. Bardzo poważnie podeszłam do tego zakazu. Przez wiele lat unikałam Wikipedii. Nigdy nie traktowałam jej jako źródła informacji, które można by wykorzystywać w „poważnej pracy”.
Zawsze wolałam poszukać książki lub artykułu pisanego przez eksperta z danej dziedziny. Gdy szukałam na szybko jakiejś informacji w celach prywatnych lub chciałam pobieżnie zaczerpnąć wiedzy – wtedy jak najbardziej sięgałam do Wikipedii.
Dziś moje nastawienie trochę się zmieniło. Częściej sięgam do Wikipedii, choć nie znaczy to, że jest to moje podstawowe źródło wiedzy. Pracując jako copywriter, mam okazję pisać treści dotykające różnych dziedzin. Nawiązuję kontakty z klientami działającymi w przeróżnych branżach. Raz jest to branża odzieżowa, innym razem kynologiczna, a potem przemysłowa. Nie pisząc tekstów naukowych, a na przykład wpisy na blog wykorzystywane do pozycjonowania, nie mam potrzeby wertowania tony książek ani artykułów specjalistycznych.
Czasami, by „naświetlić” sobie temat, wystarczy mi Wikipedia. Warto też mieć świadomość, że w ciągu ostatnich lat Wikipedia przeszła prawdziwą metamorfozę. Do jej rozwoju przyczyniają się nie tylko wolontariusze, ale również międzynarodowe korporacje, które co jakiś czas wspierają finansowo wolną encyklopedię. Choć nie jest to całkiem dobre, bo w
Kiedy najczęściej korzystam z Wikipedii?
-
Gdy chcę sobie przypomnieć daty ważnych wydarzeń historycznych. (Jestem infoholikiem, i co ja poradzę, że wciąż mi się myli, w którym roku była bardzo ważna w historii wojna, i kiedy Polska weszła do UE.)
-
Gdy czy chcę się zapoznać z krótkimi notami biograficznych osobistości historycznych, pisarzy, przywódców itp. (Zawsze, gdy usłyszę jakieś podobno bardzo znane nazwisko, którego ja, niestety, nie znam, od razu sprawdzam jego biografię w Wikipedii. Grotowskiego też nie znałam.)
-
Gdy chcę na szybko dowiedzieć czegoś o danym miejscu, mieście, zabytku itp.
-
Gdy muszę poznać pobieżną historię powstania marki, firmy itp.
-
Gdy chcę coś sobie lub komuś udowodnić. 😉
Czy ufam Wikipedii bezgranicznie? Oczywiście, że nie! Wiem, że nie jest to doskonałe źródło informacji. Zwróćcie uwagę, że używam epitetów: pobieżne, szybkie, krótkie. I tak właśnie traktuję Wikipedię. Jako pobieżne źródło informacji, z którego mogę na szybko skorzystać.
Wikipedia stanowi dla mnie początek do poszukiwania wiedzy. Jeżeli czuję, że muszę poszukać głębiej, sięgam po inne, nieinternetowe źródła. Zdaję sobie sprawę z tego, że Wikipedii brakuje 100% wiarygodności. Niektórzy uważają, że jest to swoista „pop-encyklopedia”, zaspokajająca wiedzę współczesnych pop-konsumentów.
Czyli ludzi mało wymagających, nie chcących zbytnio zagłębiać się w wiedzę. Krytycy podkreślają, że Wikipedia jest źródłem dostarczającym informacji z „pseudonauki”. Zgadzam się z tym, że jakość wielu treści obecnych w tej internetowej encyklopedii jest słabej jakości. Często znajdują się tam subiektywne opinie wikipedystów. Nie będąc specjalistą z danej dziedziny, trudno wyłapać nieprawidłowości, zakłamania i niedopowiedzenia.
Podsumowując, moim zdaniem copywriter może korzystać z Wikipedii, jednak zawsze powinien mieć tę świadomość, że nie jest to źródło doskonałe. Nie jest wolne od błędów. Nie można opierać się na Wikipedii, pisząc prace naukowe i teksty specjalistyczne.
5 powodów, dla których lubię Wikipedię
- Jest to najobszerniejsze źródło wiedzy. Wiele pojęć obecnych w Wikipedii nie znajdę w encyklopediach. Najpopularniejsze hasła są dobrze opisane.
- Jest łatwo dostępna. Wystarczy mi Wi-Fi, bym miała dostęp do bogactwa wiedzy z przeróżnych dziedzin.
- Jest wygodna w użyciu. Z łatwością mogę przechodzić do kolejnych pojęć.
- Pomaga mi w znalezieniu pierwotnych źródeł. Na dole zawsze znajduje się biobibliografia zawierająca tytuły książek i adresy stron, z których korzystano podczas opracowywania danego hasła.
- Jest elastyczna. Praktycznie każdego dnia pojawiają się nowe hasła, a także uzupełniane i poprawiane są istniejące już treści. Do niedawna Wikipedia dość pobieżne traktowała pojęcie Copywriter, które było definiowane (wg. klasycznego spojrzenia) jako autor tekstów reklamowych, pracownik agencji reklamowych. Dziś znajdują się tam informacje o pisaniu tekstów na strony www i o freelancerach.
Napiszcie w komentarzach, co wy sądzicie o Wikipedii? Tak szczerze. Korzystacie?